FONG, Hiram Leong (1906-2004)

FONG, HIRAM LEONG, a Senator from Hawaii; born in Honolulu, Hawaii, October 15, 1906; attended public schools; graduated from the University of Hawaii in 1930 and Harvard Law School in 1935; admitted to the bar in 1935 and commenced the practice of law in Honolulu; deputy attorney for city and county of Honolulu 1935-1938; during the Second World War served as judge advocate of the Seventh Fighter Command of the Seventh Air Force with rank of major 1942-1945; member of the Territorial legislature 1938-1954, serving four years as vice speaker and six years as speaker; vice president of the Territorial Constitutional Convention in 1950; chairman of the board and president of several insurance and financial institutions; engaged in banana farming in Honolulu; elected as a Republican to the United States Senate in 1959 upon the admission of Hawaii as a State; reelected in 1964 and again in 1970 and served from August 21, 1959, to January 3, 1977; was not a candidate for reelection in 1976; returned to private enterprise, and served as chairman of Finance Enterprises, Ltd.; was a resident of Kahaluu, Hawaii, until his death due to kidney failure on August 18, 2004; interment in Nuuanu Memorial Park and Mortuary, Honolulu, Hawaii.

Gerald R. Ford Library
Ann Arbor, MI
Papers: 1974-1977. Correspondence and briefing papers. Finding aid.

Library of Congress
Manuscript Division
Washington, DC
Oral History: February 22, 1978-October 12, 1979. 306 pages. 7 interviews conducted by Michaelyn Chou. Index.

University of Georgia
Richard B. Russell Library for Political Research and Studies
Athens, GA
Oral History: 1971. 5 pages. Limited to reminiscences of Russell.

University of Hawaii at Manoa Library
Hawaii Congressional Papers Collection
Honolulu, HI
Papers: 1910-1990's (bulk 1959-1977). Ca. 559 cubic feet. Primarily correspondence and papers from his Senate service including legislative materials, committee related materials, grants and projects, casework, party political materials, office administrative papers, public relations files, personal and family papers, memorabilia, and audiovisual materials. Topics of interest include Hawaii statehood, Native Hawaiian land claims, the military presence in Hawaii, shipping issues, Judiciary committee issues, civil service issues, immigration, and campaigns. Finding aid available on-line.
Oral History: February 22, 1978-October 12, 1979. 306 pages. 7 interviews conducted by Michaelyn Chou. Index.

  • Chou, Michaelyn Pi-Hsia. "The Education of a Senator: Hiram L. Fong from 1906 to 1954.'' Ph.D. dissertation, University of Hawaii, 1980.
  • "Hiram L. Fong" in Asian and Pacific Islander Americans in Congress, 1900-2017. Prepared under the direction of the Committee on House Administration by the Office of the Historian and the Office of the Clerk, U.S. House of Representatives. Washington: Government Publishing Office, 2018.
  • U.S. Congress. Senate. Tributes to the Honorable Hiram L. Fong of Hawaii in the United States Senate Upon the Occasion of His Retirement from the Senate. 94th Cong., 2d sess., 1976. Washington, Government Printing Office, 1977.